תכנית מצמיחים למנהיגות נוער

מנהיגות של שיסוי וקיטוב או מנהיגות מחברת?
איך נטפח את מנהיגי/ות המחר?

81% מהאוכלוסייה מאמינים שהחברה בישראל מפולגת יותר מתמיד, וכי השסעים בתוכה מתרחבים. (הליגה נגד השמצה, 2021)

תוכן עניינים

התלמידים והתלמידות שלנו הם/ן אלו שינווטו וינהיגו
את החברה הישראלית בעשורים הבאים.

 מערכת החינוך משקיעה רבות בפיתוח מנהיגות נוער אך במבחן המציאות, כתמונת ראי לעולם המבוגרים, אנחנו רואים גם בקרב בני הנוער מנהיגות פופוליסטית ותלמידים משפיעים ובעלי מעמד שנוהגים בתוקפנות.

מתוך שנים של עבודת שטח בשדה החינוכי, פיתח מרכז מצמיחים תכנית מנהיגות נוער חדשנית שמטרתה לייצר סוכני שינוי מתוך קהילת התלמידים. התלמידים/ות שנבחרים לתוכנית הינם בעלי היכולת לגשר על מצבי קונפליקט, לקרר סכסוכים ולהגביר את תחושת השייכות והביטחון של הסובבים אותם. 

תכנית מנהיגות הנוער כוללת מפגשים קבוצתיים שמטרתם:

  • להעצים את המשתתפים/ות
  • להגביר מוטיבציה למעורבות חברתית
  • לצייד בכלים שיאפשרו להם למקסם את יכולת ההשפעה החיובית שלהם
כאשר קבוצות בחברה הישראלית מתרחקות זו מזו, אנו בונים מנהיגות לחברה משותפת

מנהיגות נוער רב מגזרית (תכנית נמ"ל)

נמ"ל היא תוכנית מנהיגות נוער חדשנית שמובילה שיתוף פעולה בין מגזרי של "תלמידים מצמיחים" מרחבי הארץ על מנת לייצר עתודת מנהיגות מאחה לישראל

התכנית מפגישה בני ובנות נוער מבתי ספר ממגזרים שונים בחברה הישראלית ומייצרת יחסים ביניהם על בסיס המכנה המשותף שבגללו נבחרו לתוכנית – היותם בני ובנות נוער המגבירים את תחושת הביטחון והשייכות בסביבתם, מונעים ועוצרים גרימת סבל ודואגים לילדי הנמצאים בשוליים החברתיים. 

משתתפי/ות התוכנית מפתחים כישורי מנהיגות המיועדים להגברת הלכידות בבתי הספר ובקהילות חייהם על סמך היכולת לקדם דיאלוג במצבי קונפליקט, לתווך בעת משבר ולעודד הכרה וכבוד לתפיסות עולם, אמונות ודתות אחרות. בעזרת 'ארגז כלים' שפותח במשך שנים של עבודת שטח בעמותת 'מצמיחים', מתבגרים אלה יתנסו בחוויות של אחריות משותפת, סובלנות, שוויון וצדק, ויקבלו כלים להתמודדות עם גילויי הדרה, ניכור וגזענות.

תכנית נמ"ל מורכבת משני חלקים: ראשית, אנו מקיימים מפגשים קבוצתיים עם קבוצה נבחרת של תלמידים בכל מגזר. בשלב שני מתקיימים מפגשים רב מגזריים, המפגישים את הקבוצות השונות של התלמידים/ות הנבחרים מכל מגזר.

נבחרת מצמיחים– תכנית מנהיגות ילדים ונוער בית ספרית

נבחרת מצמיחים נועדה לחזק את הכוחות החיוביים בקרב תלמידי בית הספר, להקנות לתלמידים המצמיחים כלים ולחזק את כוח ההשפעה שלהם.

כריזמה, ביטחון וחוכמה הן דוגמה לתכונות שיכולות לייצר גם מנהיגות שלילית וגם מנהיגות חיובית.

פעמים רבות נסתכל על כיתות ונראה שהילדים 'המשפיעים' והמובילים משתמשים בתוקפנות חברתית ומובילים נורמות שכוללות הדרת ילדים, רכילות, צחוקים על חשבון אחרים ואפילו הצקות וחרמות. 

57% מהילדים טענו שהגורמים המובילים לבחירת ילד/ה למועצת תלמידים הם – מראה חיצוני, הישגים ספורטיביים ומעמד חברתי. רק 18% טענו שהגורם המשפיע הוא האכפתיות של הילד/ה הנבחר/ת. {אליפסה כחולה}

נבחרת מצמיחים היא תכנית מנהיגות ילדים ונוער אשר מטפחת תלמידים/ות בעלי כישורי גישור, שיתוף, הכלה ועוד. הנבחרת מורכבת מילדים וילדות שנבחרו בתהליך אנונימי על ידי ילדי הכיתה. המשמעות היא שהבחירה נקייה מלחץ חברתי ומפופוליזם, ושמדובר בבחירה שאינה מתבססת על הבטחות לעתיד, אלא על התנהגות בהווה.  

הנבחרת עוברת סדרת מפגשים עם מנחה מרכז מצמיחים, שמטרתם להעצים התנהגות פרו חברתית ולציידם בכלים להתמודדות וסיוע לאחרים בסביבתם.

» משך הפעילות ופרטים נוספים:

  • לפני הפעילות ייערך מפגש מקדים של המנחה עם המחנכים/ות בו יקבלו המחנכים הדרכה על העברת מערך בחירת "תלמידים מצמיחים" בכיתות.
  • שיעור מחנך/ת בכיתה: העברת מערך בחירות בו ייבחרו נציגי הכיתה לנבחרת (בנים ובנות)
  • מפגשי נבחרת –  8 מפגשים סדנאיים  שייערכו אחת לשבועיים בהנחיית מנחה מצמיחים.
  • בית הספר ימנה אחראי/ת פרויקט שילווה את פעילות הנבחרת וישתתף לפחות במחצית מהמפגשים. צוות המחנכות מוזמן להצטרף ולצפות במפגש. 
  • מפגש הורים מצמיחים: מומלץ לערוך מפגש סיום חגיגי בהשתתפות ההורים.

רוצה

לשמוע עוד?

המלצות

סדנאות

0

תלמידים

0

מורים

0

71%

מהמורים.ות דיווחו שהשתלמות בשיטת מצמיחים תרמה להם במידה רבה לטיפול באקלים החברתי בכיתה 

69%

מהמורים.ות דיווחו שהסדנה נתנה להם כלים להתמודד בהצלחה עם גילויי אלימות ותוקפנות בכיתה

91%

מהתלמידים דיווחו שבעקבות סדנת מצמיחים יימנעו משליחת הודעות פוגעניות ברשת

81%

מהתלמידים דיווחו שבעקבות סדנת מצמיחים ילדים בכיתה יתערבו כדי להגן במקרי פגיעה ובריונות

כנס מצמיחים 2024
בנושא חרם

בציון 20 שנה למצמיחים

דילוג לתוכן