איך נשמור על הילדים שלנו
מפני בריונות רשת?

חלק ניכר מבריונות הרשת כלפי ילדים ונוער, לא נובעת מחשיפה לזרים או גלישה באתרים בעייתיים, אלא מתרחשת דווקא באפליקציות 'תמימות' ונפוצות כמו וואטסאפ וטיק טוק, וה'בריונים' הם לרוב ילדים מהכיתה, מהחוג ואפילו חברים טובים.

לילד/ה שלך יש סמארטפון?
כמה דברים שחשוב שתדע/י בנוגע לבריונות רשת:

תוכן עניינים

1. איפה באמת פוגשת בריונות הרשת את הילדים שלנו?

'ירידות' בקבוצת וואטסאפ, תגובות משפילות על תמונות וסרטונים באינסטגרם ובטיק טוק, הוצאה מקבוצות, שליחת סטיקרים פוגעניים, הפצת תמונות אינטימיות, חרם והתעלמות – לבריונות רשת יש מופעים שונים. 

הרשתות החברתיות הפכו למגרש המשחקים החברתי החדש עבור ילדים ונוער, מגרש שאין בו נוכחות ופיקוח של מבוגרים, ופעמים רבות נוצרות בו נורמות התנהגות תוקפניות שהילדים כלל לא יודעים שהן בעייתיות. 

כהורים – אנחנו עסוקים בחשש ממקרי קיצון, אבל חשוב שנהיה מודעים להשפעה שיש לרשת על ילדינו – בין אם הם קורבן, תוקפן או רק 'צופה מהצד'. 

 • הצופים מהצד – ילד שנמצא באינטראקציה ברשת שכוללת ירידות וקללות, או שרואה כיצד מפיצים סרטון פוגעני על חבר לכיתה, חש חרדה וחוסר אונים.
  ילדים רבים מדווחים שהם לא מתערבים במצבי שיימינג ובריונות ברשת, כיוון שאינם יודעים מה לעשות. 
 • קורבנות – בריונות הרשת היא בריונות שאינה מוגבלת בזמן ומקום. גם בעבר היו ילדים שסבלו מהשפלות, אך כיום, ההשפלות ממשיכות לאורך כל שעות היממה, גם במרחב החדר הפרטי, ולעיתים הן מתועדות ומופצות – מה שמחמיר את הפגיעה. 
 • תוקפני רשת – האמצעים הטכנולוגיים הזמינים מהווים אמצעי תקשורת והפצה עוצמתיים והילדים לא  תמיד מפנימים את הכוח שבכף ידם. פעמים רבות בריונות רשת נובעת מחוסר מודעות לעוצמת הפגיעה. ילדים ונוער לא מבינים את הפומביות, את ההשלכות על הקורבן ואת המשמעות החוקית/פלילית – וכך הם נאלצים להתמודד עם תוצאות המעשה שלהם, עם רגשות אשם שילוו אותם לכל חייהם ולעיתים גם עם ענישה. 

2. מה הקשר בין בריונות רשת למעמד חברתי?

69% מבני הנוער חושבים שמי שנוהג בבריונות ברשת הוא 'מקובל'. 

אלימות ברשת בקרב ילדים ונוער לא נובעת רק מאגרסיביות או מחוסר מודעות, אלא גם מכך שהיא נתפסת כאמצעי להתקדם בסולם החברתי. 

הרצון למעמד חברתי ואישור מקבוצת השווים גורם גם לכך שילדים לא ממהרים 'להודות' שהם נפגעים מבריונות רשת ("שלא יחשבו שאני חלש, פחדן, רכרוכי"), ובנוסף גורם ל'צופים מהצד' לאמץ את ההתנהגות התוקפנית כדי להתאים את עצמם למה שנראה כמו הנורמה הקבוצתית. 

3. למה ילדים לא מדווחים כשהם נפגעים מבריונות ברשת?

"אם רק היינו יודעים…

איך זה שהיא לא סיפרה? אצלנו הכל פתוח ומדברים על הכל…"

מנתוני מחקרים שונים, מהארץ ומחו"ל (בוניאל-נסים ורולידר, 2015), עולה כי ילדים מדווחים באופן משמעותי פחות על פגיעה באינטרנט, לעומת פגיעה שמתרחשת פנים אל פנים.

הסיבות לכך מגוונות – חשש מהתערבות ההורים (יעשו לי בושות, ייקחו לי את הטלפון, יגידו שזה קרה באשמתי), פחד מכך שהמצב יחמיר, פחד מכך שקבוצת השווים תתייג אותם כ"מלשינים" ולעיתים חוסר הבנה שהדבר שגרם לי להיפגע אכן נחשב בריונות שלגיטימי להתלונן עליה. 

 

4. מה אני כהורה יכול/ה לעשות כדי לשמור על הילד/ה שלי מבריונות רשת?

 • השתדלו להוריד ולהשתמש – אפילו לשבוע שבועיים  – אפליקציות עיקריות בהן הם משתמשים. כך תבינו יותר מה הם חווים ותשדרו להם שאתם כתובת רלוונטית לשיחה ולעצה.
 • בלי הטפה – ילדים ונוער סולדים מהטפות והרצאות. נסו לזכור שלרשת החברתית יש גם צדדים טובים ומהנים. דברו עם הילדים בסקרנות, שאלו שאלות ואל תטיפו להם. 
 • שתפו אותם – כשאנחנו משתפים מהמתרחש בחיינו – הילדים שלנו קשובים, ללא מגננות והתנגדות. ספרו לילדים שלכם על פשלה שקרתה לכם ברשת (למשל איך שלחתם הודעה מביכה בקבוצה הלא נכונה), על מקרה שבו מישהו כתב תגובה תוקפנית ואתם מתחרטים שלא התערבתם, על מצבים בהם אתם מתלבטים איך להגיב, על ריב שהייתם מעורבים בו והתחמם ברשת.
 • שאלו אותם שאלות שעוסקות באחרים ולא בהם – איך האוירה בקבוצת וואטסאפ הכיתתית שלך? יוצא לך לראות ילדים שבוואטסאפ מתבטאים מגעיל – ופנים אל פנים לא מעיזים לדבר ככה? יש ילדים שהפרופיל אינסטגרם שלהם בכלל לא מראה את מי שהם באמת? 
 • וודאו שהם מכירים אפשרויות שונות להתערבות ודיווח – מוקד 105, המרכז לאינטרנט בטוח, כתיבת פתק אנונימי למחנכת. 
 • דברו איתם על פרטיות ברשת, ועל כך שבריונות רשת והפצת תמונות פרטיות מהווים עבירה על החוק. 
 • עודדו אותם להקשיב לאינטואיציה שלהם – אם אתה רואה מהצד התנהגות שגורמת לך להרגיש לא נוח – אתה לא מגזים, ואתה גם לא היחיד שאיכפת לו ומרגיש ככה. 

זכרו – הילדים שלנו צריכים שנעזור להם להבין מה נעים ולא נעים, מוגזם או מקובל במרחב של הרשת החברתית. שום תוכנת מעקב וסינון תוכן לא תצליח להחליף שיח, מעורבות ותמיכה הורית. 

מצמיחים ברשת

ספר הדרכה ראשון מסוגו לאנשי חינוך והורים להתמודדות והפחתת בריונות רשת בקרב ילדים ונוער.
תרצו לקרוא פרק מהספר?

רוצה

לשמוע עוד?

סדנאות

0

תלמידים

0

מורים

0

25%

מבני הנוער חוו בריונות רשת. מתוכם – 74% חוו את הבריונות בוואטס אפ (סקר בזק 2019)

69%

מבני הנוער חושבים שמי שמתנהג בבריונות ברשת או מבצע שיימינג הוא מקובל חברתית (סקר בזק 2019)

91%

מהתלמידים דיווחו שבעקבות סדנת מצמיחים יימנעו משליחת הודעות פוגעניות ברשת

94%

מהמורות השיבו כי ההכשרה שקיבלו באקדמיה לא תרמה להם בהתמודדות עם תוקפנות בין ילדים ברשתות החברתיות.

כנס מצמיחים 2024
בנושא חרם

בציון 20 שנה למצמיחים

דילוג לתוכן