סדנאות והרצאות להורים ולמורים

 מגוון הרצאות מקוריות ומרתקות להורים ומורים על אלימות בית ספרית וההתמודדות איתה וכיצד להפוך את בית הספר למקום מצמיח

כיצד מייצרים תמריצים אטרקטיביים לשיפור מעמד חברתי לתלמידים באמצעות מודל  “תלמידים מצמיחים”.המודל עוזר לצוות ולהורים לטפח התנהגות פרו-חברתית של אומץ, אכפתיות וסולידריות.
לפרטים נוספים לחצ/י כאן

 • ימי הורים תלמידים

סדנה משותפת להורים ותלמידים במטרה לשלב את ההורים במאמץ לקידום ערכים של אכפתיות מעשית בקרב תלמידי ביה”ס. ההכוונה בסדנה מתייחסת בכובד ראש ללחצים החברתיים והאתגרים עמם נאלץ הילד להתמודד ומנסה לסייע בהתחשב בהם, תוך דיאלוג כנה ואותנטי.
לחצ/י כאן לפרטים נוספים

איך אנחנו כהורים וצוות בית-הספר עוצרים את נגיף החרם שעובר בין הילדים בכיתה? איך עוזרים לילד המוחרם, איך מגבשים את ההורים לפעולה משותפת? אילו מסרים מצליחים להניע ילדים להימנע מחרם ולפעול לבלימתו? מה עושים כאשר נגמר החרם?
לחצ/י כאן לפרטים נוספים

הרשתות החברתיות תופסות מקום מרכזי ברוב שעות היום בחיי ילדינו. ההרצאה מציעה טכניקות להטמעת נורמות בגלישה היומיומית לשמירה על רווחתם של כלל הילדים. כמו כן, נמפה את סוגי הבריונות ברשת (השפלות, קבוצות שנאה ושימוש בזהות בדויה) ונציע מגוון כלים להתמודדות עמן. כיצד לפעול אם הילד שלי נפגע מאלימות חברתית ברשת? איך נגרום לילדים להימנע מכאב או גרימת סבל לחבריהם ונעזור להם להתמודד עם הכלי העוצמתי הנתון בידיהם?
לחצ/י כאן לפרטים נוספים

 

ההרצאות מבוססות על עשור של מחקר ואלפי ימי סדנאות ופעילויות בבתי ספר של  מרכז מצמיחים  להפחתת אלימות בבתי הספר.

מרכז מצמיחים (עד לאחרונה, מרכז SOS אלימות) מפתח ומיישם אסטרטגיות וכלים מקצועיים ייחודיים להתמודדות הפרט והקבוצה עם אלימות. לצד תרגול הכלים המעשיים, פועל המרכז להקניית מיומנויות חברתיות-רגשיות, שיאפשרו לתלמידים להתמודד כיחידים וכקבוצה עם דינאמיקות שליליות ולקדם אקלים חיובי.

במקביל, חותר המרכז להשגת שינוי המדיניות הלאומית להתמודדות עם אלימות בבתי הספר.

עד כה זכה המרכז לעבוד עם למעלה מ- 40,000 תלמידים וכ-אלף מורים.

 

המרכז עובד בהצלחה עם בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים; מבתי ספר מבוססים ועד לבתי ספר ייעודיים לילדים ולנוער בסיכון; מצפון הארץ ועד דרומה. המרכז מפעיל למעלה מ- 150 סדנאות כיתתיות בשנה, הסדנאות נמשכות 3 ימים ומשמשות הכשרה למורות ותלמידים להתמודדות עם אלימות חברתית לסוגיה.

מאז הקמתו זכה המרכז בהכרה ופרסים על חדשנותו. מבין מאות מועמדים, נבחר מרכז מצמיחים על ידי הקרן החדשה לישראל וקרן IVN כאחד הסטארט-אפים החברתיים המובילים בארץ.

על המרצה: יוני צ’ונה, ממייסדי מרכז מצמיחים, משמש כמנכ”ל המרכז קרוב לעשור.

יוני הינו מוסמך תכנית המצטיינים לתואר שני בחוג למדיניות ציבורית, האוניברסיטה העברית. במסגרת לימודיו ניתח את המדיניות הלאומית והתוכניות החיצוניות להתמודדות עם אלימות בבתי ספר. בנוסף מנחה יוני סדנאות לילדים, בני נוער, נוער בסיכון, הורים ואנשי חינוך; יועץ מקצועי לתכנון מדיניות להפחתת אלימות, מרצה באקדמיה בארץ ובחו”ל, בפורומים מקצועיים ובתקשורת.

משך ההרצאות כשעה וחצי להרצאה. מחיר להרצאה – 1,100 ש”ח.

הרצאה משולבת סדנה בת שעתיים וחצי :1,550 ש”ח.

 2

איך רותמים את הילדים להתנהגות פרו חברתית בכיתה –

מפופולריות ותוקפנות למודל של תלמידים מצמיחים- איך מייצרים תמריצים אטרקטיביים של שיפור מעמד לתלמידים באמצעות “מודל תלמידים מצמיחים”.

המודל עוזר לנו כהורים וכאנשי צוות לעודד ולטפח התנהגות פרו-חברתית של נתינה, אומץ וסולידריות, תוך מאבק כוחות מתמיד בקרב תלמידים על מעמד חברתי.

מחקרי שטח פורצי דרך מהשנים האחרונות מתארים את השימוש הנרחב של תלמידים בתוקפנות ככלי יעיל לשמירה או העלאה של מעמדם החברתי. מרבית התוקפנות וההצקות בכיתה אינה מהווה ביטוי לחוסר התאקלמות או מצוקה בבית, כפי שמקובל לחשוב, אלא מגיעה דווקא מתלמידים מוכשרים רגשית וחברתית, בעלי מעמד חברתי גבוה, העושים שימוש בסוגים שונים של אלימות על מנת לשמר או לשפר את מעמדם החברתי.

כמענה לצרכים אלה, העולים גם בסדנאות שלנו, פיתח מרכז מצמיחים בשנים האחרונות את המודל החדשני “תלמידים מצמיחים”. המודל מבקש להחליף את התמריצים הקיימים (מודל הפופולריות-תוקפנות) ובמקומם לייצר תמריצים אטרקטיביים של שיפור מעמד לתלמידים. בכך מאפשר המודל לעודד, ללמד ולטפח התנהגות פרו-חברתית בעקיפין וללא הטפה.

מודל תלמידים מצמיחים הינו מודל חדשני לשיפור האקלים החברתי והפחתת אלימות וניכור בכיתות.

תלמיד מצמיח זהו ילד המאפשר לחבריו לחוש שקט פנימי ותחושות טובות לגבי עצמם. ילד המסייע לילדים אחרים להרגיש שייכים לקבוצה, שעוזר להם לשגשג מבחינה רגשית וחברתית. בבסיס המודל עומדת התפיסה שכל ילד יכול למצוא את מקומו כתלמיד מצמיח בחיים החברתיים בביה”ס – בכיתה, במגרש, במסיבה, בהפסקה או במפגשים חברתיים. זאת בין אם הוא מופנם או מוחצן, בעל מעמד חברתי מרכזי או צדדי.

השימוש במודל מחזק את הכוחות החיוביים בקרב התלמידים, מקנה להם כלים ומחזק את כוח ההשפעה שלהם באמצעות שיפור הלגיטימיות החברתית לפעולותיהם.

בבתי הספר, ניסיוננו מראה כי הפעלת המודל בכיתות מעלה את הפופולאריות של תלמידים התורמים לרווחתם הנפשית של אחרים כאשר התלמידים הם אלה שמצביעים על דמויות מקרב קבוצת השווים, המשמשות עבורם מודל ללמידה.

בשנים האחרונות זכו סדנאות המרכז ברוח המודל לתגובות נלהבות מצד מחנכות ויועצות חינוכיות.

ההרצאה מבוססת על הספר החדש של מרכז מצמיחים העתיד לצאת לאור בקרוב: “ילדים מצמיחים, מורים מצמיחים, כיתות מצמיחות”.

לפרטים נוספים והזמנת הרצאות:

משרדי מרכז מצמיחים: 03-6820646 | office@soscenter.org.il

למידע על הסדנאות המלאות לילדים

 2

ימי הורים מצמיחים –

סדנה משותפת להורים ותלמידים שמטרתה לשלב את ההורים במאמץ לקידום ערכים של אכפתיות מעשית בקרב תלמידי ביה”ס.

מחקרים מראים כי הפחתת חרדה ועלייה ברווחה נפשית, קשורה לתחושת משמעות ביחס לעצמי. במודל זה, ההכוונה אינה נעשית בצורה מטיפה או שיפוטית אלא כזו המתייחסת בכובד ראש ללחצים החברתיים והאתגרים עמם נאלץ הילד להתמודד ומסייע בהתחשב בהם, תוך דיאלוג כנה ואותנטי.

התכנים ביום “הורים מצמיחים” תורמים לרווחתם הנפשית של הילדים באמצעות קידום תחושת המשמעות העצמית שלהם הודות להיותם ילדים מצמיחים  התורמים לסביבתם.

ההורים יקבלו הסבר על המודל ותועלתו וכן דף הדרכה ושאלון. כל הורה ישב לזמן קצר עם ילדו ויערוך עמו שיחה בנושא. לאחר מכן נערכת התכנסות משותפת לקבוצת הורים ותלמידים.

תגובות הורים לסדנתהורים מצמיחים“:

יטבת סיני, אמא, תל מונד:

“…רציתי להודות על הסדנה העוצמתית שחווינו עם הילדים. חידשת, עניינת, חידדת והבאת משהו אחר וחדש – בעומק, בסגנון הדיבור, בהבניה של הסדנא ובגישה. הסדנא הייתה עבורי ועבור בעלי חוויה מרתקת ואפילו קצת מטלטלת שחשפה זווית הסתכלות יוצאת דופן על ההתמודדות של הבת שלנו בכיתה ובחברה…”

הורי תלמידי כיתה ג’-ד’ בביה”ס נילי במודיעין:

“מפגש פורה, בהחלט מציג בפני הילדים נקודת חשיבה נוספת עליה ואליה פחות שמו לב קודם לכן, חשיבות בשיתוף ההורים להמשך טיפוח בבית חשוב מאוד ויגדיל את הסיכויים להצלחת הנושא”.

הורי תלמידי כיתות ב’ ו-ג’ בביה”ס יוזמה – תל”י במכבים-רעות:

“יוזמה מבורכת ברמה הלאומית להעצמת המצמיחים שללא ספק תתרום לחברה טובה יותר. חשוב להמשיך ולהטמיע בכיתה את הנושא ובכך לחזק את החלשים בעזרת המצמיחים”.

“פרק משמעותי בחיי הילדים. מרגיש שזה תרם רבות לילד בהבנת הנושא וחשיבה “מחוץ לקופסא”.

לפרטים נוספים והזמנת הרצאות:

משרדי מרכז מצמיחים: 03-6820646 | office@soscenter.org.il

למידע על הסדנאות המלאות לילדים

 2

התמודדות עם חרם-מנגנון עוצמתי במאבק החברתי –

 מנגנון החרם מהווה נשק רב עוצמה במאבק החברתי.

אכזריותו של החרם נעוצה בכך שהוא נערך בהשתתפות חברים לשעבר וכאלו שמעולם לא פגעו בהם, הוא קורה ללא התראה, ללא סיבה, ללא שהקורבן ידע האם ומתי עתיד החרם להסתיים.

בשנים האחרונות אל החרם הפסיבי נוספו התקפות של אלימות וירטואלית לאורך כל שעות היום.  עם עידן הפייסבוק והרשתות החברתיות החרם הופך למחניק וקטלני יותר עבור המוחרם, היות ולעיתים ישולב בהתקפות החורגות ממסגרת הלימודים אל המרחב הפיזי של חייו האישיים של התלמיד (מחשב, פלאפון) ולאורך כל שעות היממה. החרם עשוי להימשך שבועות, חודשים ושניםֿ.

בהרצאה זו נגלה:

 • מהם המניעים האמיתיים של מארגן החרם?

 • מהם המצבים הכיתתיים השכיחים להופעת חרם?

 • מה הסיבות שילדים מסתירים שהם קורבנות חרם?

 • מהם תמרורי האזהרה?

 • איך עוזרים לילד המוחרם?

 • איך מגבשים את ההורים לפעולה משותפת?

 • אילו מסרים מצליחים לשכנע ילדים להימנע מחרם ולעצור אותו?

 • מה עושים כאשר נגמר החרם?

ניתן להזמין הרצאה של שעה וחצי או שעתיים וחצי המשולבת בסדנה חוויתית.

לפרטים נוספים והזמנת הרצאות:

משרדי מרכז מצמיחים: 03-6820646 | office@soscenter.org.il

למידע על הסדנאות המלאות לילדים

 2

כלים להתמודדות עם אלימות וירטואלית ברשת –

הרשתות החברתיות תופסות מקום מרכזי ברוב שעות היום בחיי ילדינו. לעיתים הורים ומורים נרתעים ממעורבות בחיים המקוונים של ילדיהם מסיבות שונות כגון שמירה על פרטיותם או חוסר הבנה וחיבור של המבוגרים אל העולם הזה.

בקרב המבוגרים עולים חששות רבים, במיוחד בזמן האחרון לאור מקרים קשים של ילדים אשר הגיבו באופן קיצוני (דיכאון, התאבדות) להתעללויות ברשת. מכאן נובע הצורך להעלות את הזירה הוירטואלית לדיון חינוכי-ערכי ולראות מתי ובאיזה אופן על המבוגרים להתערב בנעשה שם.

ההרצאה מציעה טכניקות להטמעת נורמות בגלישה היומיומית לשמירה על רווחתם של כלל הילדים. כמו כן, נמפה את סוגי הבריונות ברשת (השפלות, קבוצות שנאה ושימוש בזהות בדויה) ונציע מגוון כלים להתמודדות עמן.

בהרצאה נבין:

 • מהי בריונות וירטואלית ובמה היא שונה מבריונות מסורתית?

 • מתי אנו צריכים להיות מודאגים- סימני אזהרה המצביעים על ילד כנפגע.

 • נזקים ייחודיים של בריונות וירטואלית.

 • מה המאפיינים המיוחדים המעודדים החרפת סכסוכים ואכזריות ברשת?

 • מהן קבוצות שנאה וכיצד מתמודדים עמן?

 • מהן הסיבות הייחודיות המניעות ילדים להסתיר את הפגיעה בהם ברשת?

 • טיפים מרכזיים לשימוש נכון ובטוח באינטרנט.

 • כיצד מומלץ לפעול אם הילד שלי נפגע מאלימות וירטואלית?

מומלץ לקחת הרצאה זו בשילוב ההרצאה כיצד רותמים ילדים להתנהגות פרו חברתית בכיתה– מפופולריות ותוקפנות למודל של תלמידים מצמיחים.

לפרטים נוספים והזמנת הרצאות:

משרדי מרכז מצמיחים: 03-6820646 | office@soscenter.org.il

למידע על הסדנאות המלאות לילדים

 

נגישות